I dag er det bloggens fødselsdag. Den fylder 2 år! Hurra! 15. juli 2019 åbnede “In A Nuuk York Minute” officielt op bl.a. med et indlæg om grønlandsk perlesyning. 15. juli 2020 glemte jeg så bloggens 1 års fødselsdag – tsk tsk, altså! Mig der ellers er stor fan af enhver anledning til at fejre, og det havde virkelig været et godt første år på bloggen. Og det var da heller ikke fordi bloggen lå stille på 1-års dagen. Jeg postede et stort indlæg igen om perlesyning. Så nu synes jeg ligesom at blogfødselsdag 15. juli og perlesyning hører lidt sammen ; ).
I januar i år blev jeg kontaktet af en journalist, som var faldet over min blog, og det endte ud i et skønt interview i magasinet “Hendes Verden” i marts måned, hvor jeg fortalte om, hvordan perlesyningen og jeg fandt hinanden i Nuuk, hvor jeg boede og arbejdede i 2018. Og hvordan jeg derefter fortsatte med at sy perler, da jeg var tilbage i København igen. Det kan man også læse om i mit første indlæg om grønlandsk perlesyning.
Det blev et ret fint interview – som desværre ikke ligger online. Jeg fik besøg af den dygtige fotograf Trine Bukh, som tog en masse flotte og smukke fotos, hvoraf en håndfuld blev brugt i artiklen. Selvom jeg fik lov at bruge billederne på bloggen, så har jeg ikke rigtig fået vist dem frem, så hvilken bedre anledning end i dag!
2 kommentarer
Jaana Castella
Hej og tak for at du deler dine erfaringer med perlesyning. Min mand kom hjem fra Alaska for en del år siden med et smukt glasperle armbånd til mig og siden har jeg sporadisk ledt efter kilder til hvordan jeg kunne komme igang med at lave dem selv.
Dine instruktioner, tips og vejledninger ser så fine ud, men.. men.. jeg er den slags mennesker som helst skal have tingene vist og brug for en hjælpende hånd😬
Det kunne være en drøm at få et lille kursus med dig ogevt andre. Er det mon noget du har overvejet?
De bedste perlehilsen
Jaana
Felicia Lensborn
Hej Jaana, Tak fordi du læser med her 😊 Jeg har det helt ligesom dig, det med at jeg lærer bedst, ved at få tingene vist, så jeg forstår dig så godt. Og nu er jeg sjovt nok blevet spurgt om det med at lave et lille kursus fra flere kanter på det seneste. Jeg overvejede det allerede, da jeg kom hjem fra Nuuk, og tænker, jeg må se og få gjort noget ved det 😊 Det vil isåfald blive i starten af det nye år, og jeg skal nok annoncere det her på web og på Facebook og Instagram. Skønne perlehilsner Felicia